Články zahrada, Zahrada

Údržba zahradních dřevostaveb

O zahradní dřevostavby je nutné se náležitě starat.

Pokud máte velkou zahradu a na ní zahradní domek ze dřeva můžete si v dnešní době vybrat různé odstíny dřeva i střešní krytiny a barvu dřeva můžete nakonec tónovat i vhodným nátěrem.

Pro dlouhověkost zahradních domků a dřevostaveb je třeba náležitá péče. Vydrží stát v pohodě i stovky let. Velkým důkazem jsou nám například velmi staré roubenky, sruby a dřevěné chaty na mnoha místech světa. Pokud tedy chcete, aby vám dřevěný domek sloužil co možná nejdéle a vypadal stále stejně, musíte mu také věnovat dostatek času a věnovat se jeho údržbě. Díky pravidelné péči totiž neztratí dřevostavby svůj vzhled a krásu. Dřevo je krásný přírodní materiál, jen potřebuje o trochu více pozornosti, než domky hliníkové či plastové.

Základem je nátěr

Důležité je pravidelné natírání a hlavně i správné natírání dřevostavby. Základní lazury a barvy je třeba nanášet v pravidelných intervalech. Na současném trhu najdete mnoho druhů lazur a můžete koupit i ohnivzdorné nátěry. Velkým škoditelem je slunce, voda, vlhkost, plíseň i houby. Pro dlouhou životnost je proto nejdůležitější prevence a v případě zmíněné vody a vlhka to platí dvojnásobně.

Kontrolujte raději pravidelně také střechu a okapy, pokud je jimi dřevostavba vybavena. Když je nabudete pravidelně čistit, začne voda stékat, kudy nemá a způsobovat různé plísně. Okapy nemusí být jen zanesené, ale i proděravěné. Velkým nepřítelem pro zahradní altán, pergolu, dřevostavbu nebo jen domek na nářadí jsou dřevokazné houby a hmyz. Zde často vedeme náročný boj a škůdci odolávají. Pokud nezanedbáte prevenci, vyhnete se potížím.

Výběr nátěru

Zahradní domky a dřevostavby musíme ošetřit proti vodě, slunci, větru, sněhu, ale i škůdcům a plísním. Aby vaše dřevostavba neztrácela svůj vzhled, je třeba jí věnovat pravidelnou péči. Odměnou vám pak bude její krásný vzhled a dlouhá životnost. Na současném trhu jsou k dostání hned dva druhy základních lazur, laků a barev. Buď jsou vodou ředitelné, anebo syntetické. Vodou ředitelné lazury jsou šetrnější ke zdraví i životnímu prostředí. Pokud je budete nanášet, nejsou toxické a nehrozí nebezpečí vzniku požáru, jako ty syntetické.

Správná impregnace dřeva pak dodá dřevostavbě ochranu proti dřevokaznému hmyzu, plísni i houbám. Než se do ní pustíte, musíte nejprve důkladně odstranit předchozí vrstvu, jinak se bude nový nátěr odlupovat i s tím původním. Vosky a oleje pak dodají dřevu přirozený vzhled, vynikne struktura dřeva a zabrání vysychání a praskání dřeva. Lazury mají i různé barevné odstíny.

Může se vám líbit