Praktické tipy, R

Stěhování bez stresu, s chytrými tipy i úsměvem

Stěhování je činnost, která v nás vyvolává rozporuplné pocity. Na jednu stranu se těšíme na novou etapu svého života, tedy většinou, na druhou stranu se děsíme, jak musíme všechny potřebné věci a zařízení přestěhovat.

Najednou se zdá, že jsme nashromáždili nějak moc věcí, které teď musíme zabalit, poté vybalit nebo uložit na nové místo. Stěhování ale může být i příjemnou inventurou. Zasíláme tipy, jak co nejlépe zvládnout stěhování.

Čas hraje pro vás

Pokud není nutné přestěhovat se téměř ze dne na den, většinou máte dostatek času na pořádnou stěhovací strategii. V klidu si nejprve vyberte a domluvte stěhovací firmu. Pokud můžete věci převézt svépomocí, ušetříte navíc nějakou tu korunu. Rozhoďte sítě mezi známými, zda vám mohou doporučit kvalitní stěhováky a hlavně spolehlivé. Ne každá firma totiž k přepravě vašeho majetku přistupuje zodpovědně. Lehce se tak může stát, že vaše oblíbené křeslo utrží nějakou tu trhlinku, nebo skříň po babičce odřou dveře stěhovacího vozu. Kvalitní firma vám vystaví smlouvu, kde je ošetřena i zodpovědnost za přepravovaný majetek. Když si své převozníky vyberete, je čas myslet na to, v čem přepravíte a do čeho zabalíte drobnosti, oblečení, knihy, zkrátka všechen váš pozemský majetek.

Plánování levou zadní

Papír a tužku do ruky, hlavu do dlaní a plán jak vše zvládnout levou zadní je na světě. Stěhováky si můžete ze seznamu vyškrtnout, teď nastává čas obstarat krabice, úložné boxy, bublinkové fólie, pevné pytle i různý stahovací materiál od provázků, lan až po lepící pásky a hlavně fix na popisování krabic. Navštivte supermarkety i místní sámošku a požádejte o velké krabice od banánů či drogistického zboží. Postupně promýšlejte, kterou místností začnete s balením věcí a také které věci oželíte. Stěhování je totiž ideální čas, zbavit se harampádí. Pokud je vám líto věci vyhodit, zkuste je prodat na bazárcích, facebookových skupinách, rozdat přátelům či dobročinné organizaci. Uplatnění pro ně určitě najdete.

Staňte se managerem

Správná organizace práce je alfou a omegou úspěšného a hlavně klidného stěhování. Sestavte tedy plán, kdy začnete s balením věci, kterou místností začnete a kdo bude mít v této akci jaký úkol a roli. Rozhodně každou krabici, box či pytel popište informací o tom, do které místnosti její obsah patří, nebo co se v něm přímo nachází. Nezapomeňte také požádat přátele či rodinu o pomoc v den D, aby vám s nakládáním či vykládáním věcí pomohli. A jako správný organizátor nezapomeňte požádat městskou policii o povolení v den stěhování, v místě minulého i nového bydliště, o zábor veřejného prostranství. Divili byste se, kolika lidem se díky závisti sousedů, kteří na policii zavolali, stěhování prodražilo o pokutu. Městské policii bude stačit vaše oznámení, a při samotném stěhování vás už rušit nebudou. Najděte si také spolehlivého človíčka, který bude mít úkol nanejvýš důležitý – hlídkovat u stěhovacího auta. Říkáte si proč? Proto, aby nenechavé prsty nepřestěhovaly váš majetek úplně na jinou adresu.

Vychytávky které oceníte

Pokud se nestěhujete na druhý konec republiky, křehké věci a květiny je lepší odvozit svépomocí, zvláště pokud jich máte více. Drobnosti obalujte folii či papírem a i v krabici či úložném boxu je ještě raději proložte papírem. Do velkých skříní a komod, které jste vyprázdnili, dejte peřiny, deky i polštáře, zkrátka všechny velké a lehké věci. Ušetříte si tak jejich přenášení i balení a počet krabic. Vše, co by se cestou během přepravy mohlo v autě otevřít přelepte šetrnou papírovou páskou či stáhněte provazem, vždy v závislosti na materiálu.

Obrňte trpělivostí a popřete pořekadlo, že lepší je vyhořet než se stěhovat!

Foto: Pixabay.com – Beeki

Může se vám líbit